Najczęściej zadawane pytania
Czy laserowa korekcja wady wzroku jest dla mnie bezpieczna?
TAK. Wszystkie stosowane przez nas metody laserowej korekcji wady wzroku są zaaprobowane przez wszystkie organizacje nadzorujące bezpieczeństwo postępowania w medycynie, w tym również amerykańską organizację rządową FDA znaną z rygorystycznej oceny technologii medycznych. Zabiegi te są uznawane za bardzo bezpieczne techniki chirurgiczne. Ryzyko powikłań po zabiegu jest minimalne (poniżej 1%). Nie mniej jednak, jak w przypadku każdej procedury zabiegowej, musi być brane pod uwagę. W trakcie badania kwalifikacyjnego do zabiegu lekarz bardzo dokładnie ocenia stan układu wzrokowego, aby proponowane leczenie było optymalne dla pacjenta.
Czy mogę mieć operowane dwoje oczu jednocześnie?
TAK. W przypadku zabiegów takich jak Femto-LASIK czy ReLEx® SMILE preferuje się wykonanie zabiegu dwojga oczu jednocześnie. W przypadku zabiegów powierzchownych, ze względu na dłuższy okres gojenia rogówki i związane z nim zamglone widzenie bezpośrednio po zabiegu, lezczenie drugiego oka można rozważyć po 1-2 tygodniach.
Czy długo muszę czekać na efekt zabiegu?
NIE. Z powodu odmiennych mechanizmów gojenia rogówki, w wyniku zastosowania różnych metod operacyjnych, czas zauważalnej poprawy widzenia jest nieco odmienny, ale dość krótki. Najszybciej, gdyż już w ciągu doby po zabiegu, poprawę widzenia stwierdza się po Femto-LASIK. Po zabiegach ReLex® Smile widzenie stabilizuje się po upływie 1-3 dni. Po zabiegach powierzchownych (LASEK, PRK) na efekt refrakcyjny czeka się najdłużej - najczęściej widzenie ulega normalizacji w czasie do 2 tygodni od zabiegu.
Czy zabieg laserowej korekcji wady wzroku jest bolesny?
NIE. W trakcie zabiegu laserowej korekcji wady wzroku pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych. Do operowanego oka podawane są krople znieczulające. Niektórzy pacjenci dodatkowo otrzymują leki uspokajające. Dyskomfort pooperacyjny w postaci uczucia ciała obcego, pieczenia, nadwrażliwości na światło, suchości oczu może być odczuwany we wczesnym okresie pozabiegowym i uzależniony jest od rodzaju wykonanego zabiegu. Po zabiegach Femto- LASIK i ReLEx® SMILE dolegliwości takie są minimalne, po zabiegach powierzchownych (PRK) mogą być nieco bardziej nasilone.
Jak długo trwa zabieg laserowej korekcji wady wzroku?
Całkowity pobyt pacjenta na sali zabiegowej trwa w sumie około 20-30 minut, w czasie których wykonywane są niezbędne procedury dla zapewnienia bezpiecznej laserowej korekcji wady wzroku. W przypadku jednego oka sam proces ablacji laserowej, w czasie której usuwana jest wada refrakcji, trwa poniżej 1 minuty w przypadku techniki SMILE oraz zabiegów powierzchownych (PRK). Po wykonaniu etapu laserowego w technice SMILE należy następnie usunąć wypreparowaną mikrosoczewkę, co zabiera jeszcze kilka kolejnych minut. Przy zabiegach Femto-LASIK zabieg wykonywany jest kolejno dwoma laserami i trwa w związku z tym nieco dłużej.
Czy po zabiegu powinienem zgłosić się na badanie kontrolne?
TAK. Zwykle badania kontrolne wyznaczane są: na pierwszy dzień po zabiegu, następnie po 7 dniach, 6 tygodniach oraz po 3 i 6 miesiącach.
Czy po zabiegu będę musiał stosować leki?
TAK. Przez 4 tygodnie do leczonego oka pacjent przyjmuje leki miejscowe w kroplach. Dodatkowo przez około 3-6 miesięcy po zabiegu pacjent powinien stosować preparaty sztucznych łez.
Kiedy mogę wrócić do pracy?
Pomimo, że w przypadku Femto-LASIK czy SMILE widzenie poprawia się bardzo szybko i większość czynności pacjent mógłby wykonywać tak jak przed zabiegiem, w zależności od charakteru pracy zalecamy od 1 tygodnia do 4 tygodni odpoczynku. Przez kilka dni po zabiegu najlepiej unikać spędzania czasu przed monitorem, długiego czytania i oglądania telewizji. Jest to związane z pozabiegowym zespołem suchego oka, którego objawy w trakcie ww. czynności będą zaostrzone.
Kiedy mogę stosować makijaż po zabiegu laserowym wzroku?
Nie zaleca się stosowania makijażu wcześniej niż 1-2 tygodnie po wykonaniu laserowej korekcji wady wzroku.
Czy mogę lecieć samolotem po zabiegu laserowej korekcji wady wzroku?
TAK. Nie ma przeciwwskazań do podróżowania samolotem po zabiegach laserowej korekcji wzroku. Należy jednak w trakcie podróży częściej zakraplać krople nawilżające do oczu z powodu klimatyzacji w kabinie samolotu.
Czy stosowanie leków antykoncepcyjnych jest przeciwwskazaniem do chirurgii refrakcyjnej?
Stabilność hormonalna jest warunkiem prawidłowego procesu gojenia. W związku z powyższym zaleca się unikanie zmian w stosowaniu dotychczasowego leczenia. Oznacza to, że jeśli hormony są stosowane w ciągu 3 miesięcy poprzedzających termin planowanego zabiegu to nie należy rezygnować z ich stosowania w okresie okołozabiegowym lub też można odstawić je na 3 miesiące przed korektą i nie wracać do ich stosowania do 3 miesięcy po zabiegu.
Czy ciąża i okres karmienia są przeciwwskazaniami do laserowej korekcji wady wzroku?
TAK. Zmiany hormonalne w okresie ciąży i połogu mają wpływ na wadę refrakcji, dlatego uzyskane w tym czasie pomiary ostrości wzroku oraz mapa rogówki nie są wiarygodnymi parametrami kwalifikacyjnymi do wykonania precyzyjnej i trwałej korekcji wady wzroku. Zaleca się wykonywać zabiegi chirurgii refrakcyjnej nie wcześniej niż 6 miesięcy po porodzie i po zakończeniu karmienia. Wykonana w przeszłości operacja refrakcyjna nie jest natomiast przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę. Najlepiej planować ciążę po roku od laserowej korekcji wzroku i po zakończeniu karmienia piersią.
Kiedy mogę prowadzić samochód po zabiegu wady wzroku?
Ograniczeniem jest w tym przypadku ostrość wzroku i komfort widzenia pacjenta. Bezpośrednio po zabiegu ze względu na przymglone widzenie oraz światłowstręt pacjent nie powinien prowadzić samochodu. Proces gojenia, a tym samym stabilizacji korekcji wady wzroku, jest w dużej mierze indywidualny i u poszczególnych pacjentów może się nieco różnić. Najszybciej można liczyć na stabilizację przy zabiegach SMILE i Femto-LASIK. W przypadku wykonanego zabiegu PRK czekamy dłużej, gdyż około 2 tygodni. U osób z większymi wadami i/lub dużymi źrenicami mogą występować problemy z widzeniem po zmierzchu (olśnienia, aureole, osłabiony kontrast), co w niektórych przypadkach może utrudniać prowadzenie samochodu. W takiej sytuacji wskazane może być używanie okularów antyrefleksyjnych.
Kiedy mogę pracować przed komputerem po laserowej korekcji wady wzroku?
W trakcie pracy przed monitorem, czy podczas długiego czytania pacjenci znacznie rzadziej mrugają, co związane jest z większym parowaniem filmu łzowego, a tym samym zaostrzeniem dolegliwości związanych z pozabiegowym zespołem suchego oka. Najlepiej odczekać około 2-4 dni, a później pamiętać o odpowiednio częstszym stosowaniu preparatów sztucznych łez.